Shaar Metaverse ve Social Mining Hakkında-3-

NIpek Celik
4 min readAug 3, 2022

--

(Sosyal Madencilik Mucizesi)

Merhaba Shaarchildren,

Bu makale ile sizlere üçlememizin son başlığını Social Mining mucizesini ve tabii ki Shaar ekibi olarak neden social mining yapmaya ve Shaar topluluk HUB’ını kurmaya karar verdiğimizi anlatmaya çalışacağım.

Blockchain, benim için büyülü bir alan. Tıpkı gelecekte yaşamak gibi. Ben de teknoloji meraklısı milyonlarca insan gibi blockchain teknolojisinin geleceğimizi biçimlendireceğine ve kripto paranın da geleceğin parası olacağına inanıyorum. Blockchain alanı her ne kadar emekleme aşamasında olsa da yeni büyüyen her alan gibi katlanarak genişliyor, baş döndürücü bir hızla büyüyor. Her gün blockchain teknolojisini kullanarak ihtiyaç duyulan herhangi bir veri işleme ya da kripto para kullanımına dair yeni bir bakış açısı ya da kullanım olanağı sunan yüzlerce proje yatırım almak ve gerçekleştirilmek üzere piyasaya tanıtılıyor.

Sayıları 100 leri aşan yeni projeler içinde sizin projenizin yatırım alması ve hayata geçirilmesi için pek çok açıdan donanımınızı tamamlamış olmanız gerekir. Bir projenin büyümesi için;

1- Öncelikle projeye inanmış, hedefini belirlemiş çalışkan ve kalifiye bir çekirdek takıma ihtiyacı vardır.

2- Projenin alandaki bir boşluğu doldurmaya yönelik, alana katkı sağlayacak benzersiz özellikler taşıması gerekir.

3- Projenin yöneldiği hedefe inanmış kripto piyasasını tanıyan bir market ekibinin desteğine ihtiyacı vardır.

Başarılı ekiplerin, istedikleri yatırımı alarak projelerini hayata geçirmelerini sağlayan bu 3 ayağın da sağlam çalışmasıdır. Gerçekten geçtiğimiz yıllar içinde gördük ki bir proje hangi özgün ve önemli konuya yönelirse yönelsin yatırımcısını bulamamış ise daha başlamadan başarısız proje dosyaları ile dolu arşivlere kaldırıldı.

Yatırımcı bulmak ancak projenizin farkındalığını artırmak ile mümkündür. Bu nedenle de market ekibinin başlangıçta en önemli hedefi yatırımcıya kendini göstermek, kripto piyasasında adını mümkün olduğunca çok duyurmaktır.

Proje farkındalığını arttırmak öncelikle Sosyal Medyayı doğru ve etkin bir şekilde kullanmaktan geçer. Projenin yatırımcıyla buluşması sürecinde yapılacak reklam kampanyalarının bütün uğraşı projenin adı ve amacını geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Uzun zaman market ekipleri kitlelere ulaşmak için airdrop ya da bounty etkinliği dediğimiz yöntemleri kullandı. Ve kitlelerin düşüncelerinden etkileneceklerine inandıkları influencerlar ile çalıştılar. Özellikle boğa piyasasının başladığı dönemlerde bu hızlı farkındalık kampanyaları ses getirmiş olsa da ayı piyasasındaki uzun durgunluk dönemlerinde bu yöntemler zarar vermeye başladılar. İnsanlar influencer’ların yönlendirmesi ile yaptıkları yatırımlarda zarar edince, bu kişilerin tavsiyeleri proje etrafında olumsuz hava yarattı. Airdrop ya da bounty kampanyaları ile bir proje çevresinde toplanmış gibi görünen kitleler sadece ödül için orada bulundukları için toplandıkları kadar hızla dağıldılar. Yatırımcı bulamayan ve hızla kan kaybeden projeler başlamadan bitmeye, dağılmaya başladılar.

İşte bu ortamda hem farkındalık yaratma hem de projeyi hayata geçirecek motivasyon, Social mining adı verilen bir yöntemle geldi. Projeye organik olarak büyüyen topluluk kurma etkinliği, 2019 sonuna doğru o uzun ayı piyasasında bile mucizeler yaratmaya ve yatırımcı bulmaya başladı.

Social Mining Nedir?

Hepinizin bildiği gibi blockchain madencileri, BTC ve ETH gibi tokenların PoW iş kanıtlarının transferini sağlayan özel bilgisayar donanımına sahip kişilerdir ve işlemler sırasında gerçekleştirdikleri bloklarda token kazarlar. Yani kripto dizilerini bulmaya çalışırlar. Sosyal madencilik de bir tür token kazmaktır. Ancak bunun için bir sosyal madencinin yapması gereken şey kazmaya karar verdiği token için Sosyal Medya alanında farkındalık çalışması yapmaktır.

Sosyal Madenci Nasıl Kazanır?

1-Projenin HUB’ında takımı ve projenin işleyişini içerden izleme fırsatı edinir. Bu fırsat yatırım yapma konusunda en derin araştırmayı yapmasına olanak sağlar.

2-Piyasaya yeni çıkmış startuplara oldukça yüksek risklerle yatırım yapmak yerine projeyi tanırken sadece emeği ile yatırım yapmış ve tokenı public satış fiyatından toplamış olur. Zaman içinde kalifiye tanıtım faaliyetleri ile biriken tokenları listelendiğinde oldukça önemli kazanca dönüşürler.

3-Tanıtım çalışmaları sırasında projenin tüm yönlerini, yol haritasına uygun büyümesini ve ekosistemini kurmasını yakından takip eder. Böylece projenin yatırımcısı olma konusunda değerli fikirler oluşturur.

4-Social Mining çalışmaları sırasında blockchain alanı ve kripto piyasasını öğrenir, Sosyal medyada tanıtım ve reklam konusunda içerik üretmeyi öğrenir, Photoshop, video maker gibi toolları kullanır, word, power point gibi yazım araçlarını öğrenir, kısaca marketing yapma konusunda donanır.

Social Mining Çalışmasıyla Proje Ekibi Nasıl kazanır?

1-Projesinin farkındalığını arttırmak için yapılan etkinliklerde projenin konusuna hakim, bu nedenle profesyonel reklamlardan ya da bir defalık ödüller için proje topluluğuna katılan kişilerin ürettiklerinden çok daha samimi ve bilgi ile üretilen içeriklerle projesi tanıtılır.

2-Projesinin tanıtımı sürerken proje tokenını mümkün olan en geniş kitleye dağıtarak listelenme sırasında yüksek fiyat oynamalarına karşı önlem geliştirmiş olur.

3-Projenin tanıtımı için ödül token vermesi küçük çaplı da olsa token satışının başlaması anlamına gelir ki bu satışların önemli bir başka artısı da topluluk üyelerinde yarattığı aidiyet duygusudur. Tokenınıza sahip kişiler her ortamda kendiliğinden projenin savunucuları olacaklardır.

4-Proje takımının her hareketini çok yakından izleyen, yol haritasına hakim bir topluluğun sürekli gönderdiği yüksek enerji, çok önemli bir motivasyon kaynağıdır.

5-Proje tokenı listelendikten sonra sembolik miktarda da olsa social mining çalışmasına katılacak kişilerin proje tokenını stake yapması istenir, Bir tokenı en iyi holderları savunur.

6-Pek çok yatırımcı ya da kripto borsası projenin etrafında inanmış ve bilgili bir topluluk gördüklerinde yatırım kararı almakta tereddüt etmezler ve yatırım miktarını arttırırlar.

Özetle:

Shaar, Balkanlar, Anadolu, Mezopotamya, Kuzey Afrika kültürel hattından, Aceh, Endonezya kültür havuzuna dek uzanan büyük bir coğrafyadan kaynak alan ve bu bereketli dokunun duygu ve örfünün temel kodlarını tıpkı Tolkien’in, anglosakson toplumunun kodlarından yola çıkarak The Lord of the Rings külliyatını oluşturması misali harman ederek türeyen ve türemekte olan eserler bütünüdür. Evreni benzersiz ağaç-mekanlardan oluşur. Kahramanları, hastalanan, yaşlanan ve ölmeleri durumunda genetik ve mülkiyet özelliklerini mirasçılarına geçirebilen biyolojik varlıklardır. Kendi alfabesi, grameri ile orijinal Jel Ketri dili konuşan bu benzersiz evren, MMORPG olarak tasarlanmıştır. Ancak metaverse ile arttırılmış gerçekliği, NFT haline dönüştürülebilen tapu ve assetleri ile ticareti yapılabilen tokenize bir evrendir.

Blockchain teknolojisinin sağladığı olanaklarla donanmış bizim “MetaRPG” adını verdiğimiz benzersiz oyun projesi kendi benzersiz topluluğunu yaratmak için çalışmalara başlamıştır.

Projemizin Kripto piyasasında farkındalığını yaratmak, oyun dünyasına Shaar’ı anlatmak için kuracağımız topluluğumuzun, ekiple aynı duyguyu, aynı amacı paylaşmasını amaçlıyoruz.

Böylece blockchain alanı içinde ya da oyun dünyasında topluluğundan aldığı güçle büyüyen bir Shaar ile hem topluluğun hem de proje takımının kazanmasını hedefliyoruz.

Haydi beraber Shaar token kazalım, topluluğumuzu güçlendirirken topluluk ödülleriyle kişisel yatırımımızı yapalım.

Haydi Shaar’da Social Mining mucizesini gerçekleştirelim.

N.ipek CelikCOO of Shaar

Shaar Hakkında daha çok ayrıntıya ulaşmak için;

Shaargame Link Tree

--

--

NIpek Celik

I am a content writer. I believe that Blockchain technology will play an important role in the future of humanity to live more fair, equal, and free.