Shaar, Metaverse ve Social Mining Hakkında (1)

NIpek Celik
9 min readAug 1, 2022

--

Merhaba Shaarchildren

Bugün 1 Ağustos 2022. Bu tarih, Shaar topluluk HUB’ı için başlangıç noktamızdır. Hedefimiz, blockchain ağında binlerce oyuncunun online olarak oynayabileceği bir MMORPG olan Shaar’ın topluluğunun ilk çekirdeğini oluşturmaktır. Kısaca blockchain alanında Shaar farkındalığını yaratmaktır.

Bizler Shaar topluluğunun öncüleriyiz. Kendimizi sosyal madenci olarak tanımlıyoruz. Birçoğumuz blockchain teknolojisini benimseyen, kripto paranın geleceğimiz olduğuna inanan öncüleriz. Bu nedenle temel amacımız blockchain teknolojisinin dünyada benimsenmesini sağlamaktır. Ancak Shaar topluluğunun üyeleri arasında bugüne dek blockchain teknolojisiyle ilgilenmemiş oyuncu arkadaşlarımız da var. Bazı topluluk üyelerimiz ise kripto piyasası deneyimine sahip ancak MMORPG ile ya da sosyal madencilikle bugüne dek ilgilenmemişler. Bu nedenle bir seri olarak planladığımız Shaar HUB makalelerimizde Shaar, blockchain ve social mining hakkında akla gelebilecek soruları cevaplayarak bakış açımızı netleştirecek ve yol haritamızı belirleyeceğiz.

Shaar’da neden blockchain teknolojisi kullanılacak?

Shaar’ın mitolojisi, evren tasarımı ve bu kapsamda yer alan edebi eserler dört yıl önce Berat Mert tarafından kurgulanmaya başlandı. Bu kapsamda sürece dilbilimci takım arkadaşlarımız dahil edilerek yalnızca Shaar evreni için geliştirilen, kendine özgü bir alfabeye, gramer yapısına ve sözlüğe sahip olan Jel Ketri dili oluşturuldu. Yine aynı zamanda evren mitolojisini konu alan Shaar Book ve oyunumuzun da içinde bulunduğu çağı anlatan The Sight of Gumug Beleg ve Motley Lands Massacre mini-romanları kaleme alındı ve yayımlanmak üzere çeşitli Avrupa Dillerine çevrildi. Ayrıca şu günlerde Shaar’ın ilk fiziksel üretimlerinden biri olan, içeriğinde 2000 adede yakın kompanent bulunan devasa bir ürün olan Shaar: Motley Lands Massacre Kutu Oyunu tamamlanmış olup Kickstarter sürecine hazırlanmaktadır.

Tüm bu çalışmaların sürdüğü günlerde Shaar’ın mimarı Berat Mert ve oluşumumuzun CEO’su Bülent Bulut’un ortak kararıyla, Shaar’ın devasa bir evren ve mitolojisine sahip olduğu, bu projenin en doğru şekilde blockchain ağında yürütülmesinin doğru olacağı kararlaştırıldı.

Shaar nedir ve Shaar oyununun hikayesi ve mekanikleri nasıldır sorularını başka bir makaleye bırakarak biz neden internet ağı değil de blockchain ağı tercih edildi sorusuna cevap arayalım. Aslında bu soruya cevap vermek için blockchain ağı ile internet ağları arasındaki farkları hatırlamak gerek.

Blockchain teknolojisi nedir?
En genel anlamıyla blockchain, her tür asset(varlık) taşınır, taşınmaz maddi ya da fikri mülkiyet bilgisini listeleyen merkeziyetsiz defterdir. Yaygın kullanımı ile DLT (Decentralized Ledger Technology) olarak kısalttığımız bu teknolojinin internet ağlarıyla karşılaştırıldığında bize sunduğu olanaklar sınırsızdır. İnternetten sonraki en büyük devrim olarak nitelediğimiz blockchain teknolojisine biraz ayrıntıyla bakmakta yarar görüyorum.

Blockchain Ağı Shaar Oyuncularına Ne tür Olanaklar Sağlar?

1-Blockchain kayıtları (DLT’ler) merkeziyetsizdir yani bir serverda toplanmaz, bloklar üzerinde ağ boyunca kriptografik veri olarak dağıtılır. Bu da kayıtların değiştirilemez, üzerinde oynanamaz olmasını sağlar. Seçim sonuçları, tapu kayıtları gibi verilerin ya da crypto currency işlemlerinin anahtarına sahip olanlarca şeffaf şekilde izlenebildiği ancak değiştirilemediği bir veri tabanı sağlar. Bu bireyin kişilik ve varlık haklarının güvencesi demektir. Bazı totaliter rejime sahip ülkelerde uygulanan bir muhalifin iş, kimlik veya mal varlığı gibi kayıtlarının kamu veri tabanı serverlarından tamamen silinmesi gibi ürkütücü riskler blockchain ağlarında asla gerçekleştirilemez. Orwell’ın 1984 romanını okuyup gelecek korkusuna düşmemiş insan çok azdır. DLT teknolojisiyle varlığınızın belgeleri, blockchain ağındaki merkeziyetsiz defterlerde sonsuza dek tutulur.

Shaar MMORPC’nin bir blockchain ağında dağıtılması kişilerin oyun içinde kazandıkları assetlerinin sonsuz güvencesidir. Değiştirilemez ve şeffaf veri tabanı sizin oyunla ilgili tüm varlığınızı size ait kriptonuzla kimsenin müdahale edemeyeceği şekilde güvenceye alır. İnternet ağlarında olabilen server hacklenmesi ya da oyun sahiplerinin server’a müdahale ederek kayıtları değiştirmesi gibi riskler olmaz.

2- Blockchain üzerinde kriptolaştırılmış bir digital para kişiler arasında üçüncü bir kişi ya da kuruma yani bankaya ya da finans kurumuna ihtiyaç duyulmadan aktarılabilir (P2P). Blockchain ağının bu yeteneği tam anlamıyla bir finansal devrimdir. Bugün bir başka ülkeyle ticaret yapan ya da bir nedenle yurtdışına para göndermesi gereken herkes swift işlemleri yüzünden ciddi para ve zaman kaybeder. Oysa blockchain ağlarında ülkeler arası kripto para transferi taşındığı ağın tps hızına ve nihai işlem sonuçlandırma yeteneklerine göre değişmekle birlikte sadece dakikalar alır. Kısaca kripto para transferi borderless’dir. Bu arada dev finans kuruluşlarının sizin paranız üzerindeki emperyalist gücünün, sizi ne kadar sömürebileceği konusuna hiç girmiyorum.

Shaar içinde kazandığınız assetlerinizi bir aracı kuruma ihtiyaç duymadan dünyanın her yerine gönderip, takas edebilir ya da kazandığınız kripto paranızı dolar-fiyat türüne çevirip kullanabilirsiniz.
Shaar içinde sadece kripto paranızı değil elde ettiğiniz assetlerinizi blockchain teknolojisinin size sunduğu NFT teknolojisinden yararlanarak sahipliğiniz üzerinde değiştirilemez kayıtlarıyla kripto paraya dönüştürebilir ya da takas edebilirsiniz.

3- Blockchain Teknolojisi Smart Contract dediğimiz akıllı sözleşmeler aracılığı ile pek çok kez tekrarlanan işlemleri ya da kuralları önceden belirlenmiş birçok işlemi sizin uğraşmanıza gerek kalmadan başlatır ve yürütür. Al teknolojisi ve IoT teknolojilerini kullanarak akıllı kontratlarla oyunun oynanmasını daha ilginç hale getirebilir. Ve son olarak metaverse ile heyecan verici başka bir deneyim oyun dünyasının içinde çok yeni başka ufuklar açmıştır.

MMORPG oyunlarının metaverse le birlikte gerçeğe çok yakın sunumu Shaar evreninde gezme, arazi ya da mekan satın almamızı, kısaca Shaar evreninde yaşamayı deneyimlememizi sağlayacaktır.
Oyunun fantastik dünyasını tanıdığınızda, bu evrende yaşamı deneyimlemek için sabırsızlanacaksınız. Shaar sadece oyuncular için değil kripto yatırımcıları için de tasarlanmıştır. Oyuncu olmasanız da Shaar evreninden metaverse ile arazi ya da mekân satın alabilir, NFT ticareti yapabilir ya da oyunun utilty token’ı ile kripto ticareti yapabilirsiniz. Bu nedenle Shaar, benzersiz özelliklerinden birini anlatmak için MetaRPG terimini blockchain oyun dünyasının jargonuna sunmuştur.

Son olarak oyuncu arkadaşlarımıza Shaar’da oynarken kazandığınız ödül Shaar paranızı, tokenize olduğumuz için oyundan çıkarıp crypto piyasasında satabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Blockchain teknolojisinin benimsenmesi ve dijital paranın geleceğimiz olduğuna inancımızla umuyoruz ki MMORPG oyuncuları Shaar sayesinde blockchain dünyasını tanıyacaklar ve kripto piyasası ile tanışacaklardır.

Umarım bu makale Shaar’ın neden internet yerine blockchain ağını tercih ettiği konusunda size fikir vermiştir. Bu seriden okuyacağınız ikinci makale Shaar Nedir sorusuna cevap vermeye çalışacak. Üçüncü makalemizde ise Shaar’ı oyun dünyasına ve blockchain alanına tanıtırken neden bounty veya giveaway gibi ödüllü etkinlikler yerine Sosyal Mining’i tercih ettiğimizi ve Shaar topluluğunu sosyal madencilikle geliştirmek istediğimizi anlatmaya çalışacağım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim

N.ipek Celik — Shaar COO

Shaar Hakkında daha çok ayrıntıya ulaşmak için;

Shaargame Link Tree

Shaar, Metaverse ve Social Mining Hakkında (2)

Shaar’a Bir Bakış

Bu makalenin amacı Shaar’ı MMORPG’nin bir türü ve bir evren olarak, Metaverse’e entegrasyonunu ve özelliklerini dikkatlice incelemektir.

Shaar, kullanıcıların birbirlerine ve çevreye karşı rekabet etmelerini sağlayan bir oyun projesidir. Shaar, Blockchain ve MMORPG unsurlarını birleştirerek yeni bir tür olan MetaRPG’yi yaratıyor.

Rol yapma video oyunlarının unsurlarını devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunlarla birleştiren video oyunları MMORPG’ler olarak bilinir. Rol yapma oyunlarına (RPG) benzer şekilde, oyuncu bir karakterin rolünü üstlenir ve bu karakterin faaliyetlerinin çoğunu kontrol eder. Bu genellikle bir fantezi veya bilim kurgu ortamında gerçekleşir. Birden fazla oyuncunun birbiriyle iletişim kurabilmesi ve kalıcı dünya (genellikle oyunun yayıncısı tarafından barındırılır) MMORPG’leri tek oyunculu veya küçük çok oyunculu çevrimiçi RPG’lerden ayırır. Kalıcı dünya, oyuncu çevrimdışı olduğunda ve oyunu oynamadığında bile var olmaya ve gelişmeye devam eder.

Bir Tür Olarak MMORPG

MMORPG bir oyun türü olarak incelenebilir. MMORPG’nin kökeni ve kısaltması çok oyunculu rol yapma oyunu tanımından gelmektedir. MMORPG ve MMO türleri dilsel olarak benzerdir, ancak MMORPG’lerin sosyal ve rol yapma unsurları farkı yaratır. Özellikle karakter geliştirme ve yaratma konusunda başarılı olan MMORPG’ler, oyuncuların bu unsurlara odaklanmasını sağlar ve bunlar aracılığıyla sosyal bir ekosistem sunar.

Daha da ileriye taşıyacak olursak, tek oyunculu oyunlarda kendi başınıza ilerlemeniz gerekirken, MMORPG türüne özgü olarak oyunlarda kurduğunuz takım ya da grup ile büyük çaplı bossları ya da yaratıkları yenmenizi, görevleri bu şekilde yapmanızı sağlar. Bunun yanında MMORPG’ler üçe ayrılabilir. Oynaması ücretsiz olanlar, küçük ödemeler içerenler ve oynaması ücretsiz olup aylık abonelik sistemine sahip olanlar. Ayrıca MMORPG oyunları size birden fazla kişiyle görevleri tamamlamak ve diğer karakterlerle iletişim kurmak için bambaşka bir dünyaya yelken açma fırsatı sunar. İstediğinizi yapabildiğiniz ve her şeyle etkileşime geçebildiğiniz bu dünya türüne sandbox tarzı deniyor. Kısacası MMORPG oyunlarında kendinizi bir sonraki adıma taşımanızı ve bu tarz oyunların iç dünyasına adapte olup keyif almanızı sağlar.

Blockchain ve Ekosistemi

Blockchain teknolojisi en çok kripto para sistemlerindeki işlemlerin güvenli ve merkezi olmayan kayıtlarını tutmasıyla bilinir. Oyun kısmında ise blockchain teknolojisinin kullanımı, bu sistemin merkezsizleştirilmesi nedeniyle oyunculara daha fazla güvenlik sağlar. Buna ek olarak, oyunlarda bulunan yaratıcılık sınırını ortadan kaldırarak oyuncuların önündeki tek engelin hayal güçleri olmasını sağlar.

Shaar Nedir?

Shaar, insanların geniş kozmografya unsurları içinde olağanüstü atmosferlerine tanıklık edebilecekleri ve deneyimleyebilecekleri canlı bir dünyadır. Oyuncular karar verme becerileri ile kaderlerini şekillendirebilirler. Shaar, insanların zorluk çekmeden rahat bir oyun deneyimi yaşamalarını sağlayan benzersiz bir oynanışa sahiptir.

Shaar başlı başına kesin evrensel ilkelere ve mitolojiye sahip bir fantezi dünyasıdır. Zamanın akışından mevsimlerin geçişine ve akla gelen tüm yaratımlara kadar. Tüm bunların yaratılmasının ardında ise Aya Shaar olarak adlandırılan Kutsal Yaşam Ağaçları gizlidir.

Shaar’da her biri kendine özgü biyolojik yapıya sahip yaklaşık 40 hayat ağacından oluşan görsel-işitsel bir altyapı yer alacak. Bu Yaşam Ağaçlarının her biri farklı özelliklere, faydalara, zararlara ve kabileler ile farklı etkileşimlere sahip olacak.

Shaar tamamen değişken ve etkileşimli altı sosyal yapıya sahip: Kabileler, Klanlar, Dinler, Tarikatlar, Yoldaşlık Kurma ve organik sosyal desteğe dönüşecek Aile Bağları. Bu sosyal yapılar içerisinde DAO tabanlı seçimler mümkün olacak. Shaar, idari sistemdeki değişiklikleri, yönetim referandumlarını, kabile ve din savaşlarını, kabile ve mezhep savaşlarını içerecek.

Shaar’da sekiz kabile bulunacak ve bu Kabilelerin her biri benzersiz özelliklere, farklı yetenek ağaçlarına, farklı oynanış mekaniklerine ve ağaçlarla etkileşime girildiğinde farklı sonuçlar doğuracak olay örgülerine sahip olacak. Ayrıca oyunda aralarından seçim yapabileceğiniz sekiz din bulunacak.

Shaar dünyasında arazi satışları var olacak. Diğer oyunlardan farklı olarak Metaverse’in getirdiği imkanlar ile oyun dünyasından olmayan yatırımcılar da arazi satın alabilecek ve kiralayabilecek. Blockchain sayesinde metaverse kullanılarak benzersiz araziler oluşturulacak ve bu araziler sadece bir kişiye ait olacak (tıpkı NFT gibi) ve bu kapsamda oyuncular tarafından arazi üzerine onlarca farklı yapı inşa edilebilecek. Ayrıca oyuncular tarafından üretilebilecek kolektif etkileşim alanları da olacak.

Ağaçları, kabileleri ve içerikleri kendine has olan bu dünya, MMORPG oyunlarını seven oyuncular için yeni ve heyecan verici bir kapı açacak. Diğer MMORPG’lerde bulunan ancak oyunculara tam heyecanı yaşatamayan sistemlerden bazıları ise; ana karakter öldüğünde varis karaktere geçebileceğimiz bir aile sistemi, zamanla yaşlanmaya başlayacak benzersiz bir karakter gelişim sistemi işlenerek oyunculara sunulacak. Atmosfer olarak Shaar, oyunculara gün döngüsü ve mevsim döngülerini mükemmel bir seyir zevki ile tattıracak. Oynanışa gelince, sık kullanılmayan yeteneklerin gelişimi zamanla yavaşlayacak ve bu yetenekler yavaşça körelecek. Bu oynanış özelliklerinin yanı sıra kalıtsal olan veya olmayan, geçici veya kalıcı hastalık mekanikleri de oyunda bulunacak ve bu hastalıkların tedavi edilebileceği revirler yer alacak. Ayrıca, oyunda saraylar ve tapınaklar gibi dini ve kabile mekaniklerine adanmış devasa yapılar olacak.

Shaar’ın amacı insanların gerçek hayattan kopmamalarını sağlamaktır. Shaar, bireyleri sosyal ağlarını yanlarında getirmeye teşvik edecek işbirlikçi, dinamik ve sürdürülebilir bir sosyal modele sahip olacaktır. Shaar Metaverse’de küçük gruplar oluşturarak seyahat edebilir veya bireysel keşiflere çıkabilirsiniz. Topluluklar bir araya gelerek daha büyük klanlar oluşturabilecek ve savaş sezonlarında klanlar kahramanlarını çağırarak liglere katılabilecek.

Yukarıda bahsedilen tüm içerikler ücretsizdir, ancak tokenize edilmiş bir sistem de geliştirilmektedir ve tüm kullanıcıların kullanımına sunulacaktır. Oyuncular Shaar’ın inşa etmekte olduğu derin ve sürdürülebilir ekonomisinde token ve NFT kazanabilecekler. Tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi burada da bazı işleri yapmak mümkün olacak. Oyuncular mücevher kazanmak için ratja toplayabilir ve entegre NFT’ler üretmek için mücevherleri birleştirebilir, ayrıca oyun içindeki tavernalarda masa oyunları gibi mini oyunlar oluşturabilir ve oynayabilir ve bir kaşif olarak Shaar’ın bilinmeyen bölgelerinde bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Ayrıca en önemli kısmı ise Shaar, bir MetaRPG olması nedeniyle diğer rol yapma oyunlarından ayrı, benzersiz bir tür olarak oyunculara sunulacak. Shaar’da arttırılmış gerçeklik ile yani metaverse ile oyunda kahraman seçmekten çok ötede bizzat oyuncunun Shaar evreninde yaşamı deneyimlemesi amaçlanmaktadır. MMORPG oyunlarında hiç kullanılmamış benzersiz yapı ve mekanikleri içeren MetaRPG, size Shaar fantazyasında yaşama deneyimi vaat ediyor. Yukarıda ve burada bahsedilen mekanik veya yapıların hiçbirinin diğer oyunlarda Shaar’daki kadar detaylı olmadığını da belirtelim. Shaar’da; miras yemin ağaçları üzerinden oluşacak soy bağları ve akrabalık ilişkileri, karakterin oyun zamanına paralel olarak oluşan gençlik-yaşlılık durumu, finansal unsurlarla ilgili ustalık yetenekleri, güç, savaş ve sinerji için birincil yetenek unsurları, oyuncuların oyun içi davranışlarıyla organik olarak şekillenen savaşçı karışımları ve sosyal karışımlar yer alacak.

Üstelik kolayca erişilebilir. İnsanlar Shaar’ı tüm platformlar üzerinden indirebilecekler. Ayrıca, gerçek bir metaverse ve alternatif gerçeklik deneyimi için Shaar, VR ve AR entegrasyonunu duyuracak. Metaverse, birden fazla farklı sanal alanı birleştiren kalıcı, çevrimiçi, 3B bir evren kavramıdır. Metaverse, kullanıcıların bu sandbox dünyada birlikte çalışmasına, buluşmasına, takılmasına, oynamasına ve sosyalleşmesine olanak tanır. Ayrıca Metaverse, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik başlıklarının kullanımıyla kolaylaştırılan tek, evrensel ve sürükleyici bir sanal dünya olarak İnternet’in varsayımsal bir yinelemesi olan yepyeni bir sanal dünyadır.

Özet:

Sonuç olarak, yukarıda bahsedilen tüm içerik ve kavramlar Shaar’ın dünyasında harmanlanarak oyunculara sunulmaktadır. MMORPG türünü ve blockchain teknolojisini harmanlayan Shaar, kendine özgü unsurlarıyla oyuncularına sonsuz potansiyeli keşfetmeleri ve deneyimlemeleri için sınırsız bir dünyanın kapılarını açar. Ve tüm bunların yanında oyna-kazan modelini oyuncularına en iyi şekilde sunmaktadır. Blockchain teknolojisinin eklediği artı potansiyeli ile oyuncularına kazandıklarını token ya da NFT olarak satma olanağı verirken, oyunu oynamayan yatırımcılarına da metaverse’in desteğinde değiştirilemez tapusuyla arazi alma veya kiralama şansı ile oyun NFT’lerinin ticaretini yapma şansı sunar.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Ensar Esen > Shaar’da Topluluk Yöneticisi
Baran Çevik > Shaar’da Topluluk yöneticisi

REFERANSLAR ;

Shaar. (2022). Erişim tarihi: 2 Ağustos 2022,

https://shaargame.com/#executive-summary

https://shaar.gitbook.io/shaargame/

https://www.shaargame.com/#books

Disclaimed by Shaargame

SOCIAL@SHAARGAME.COM

SHAAR GAME CO.

© 2022 Shaar Game Co. It is a US-based commercial formation that aims to develop an Mmorpg game with completely original dynamics using the Blockchain base together with its prestigious partners.

--

--

NIpek Celik

I am a content writer. I believe that Blockchain technology will play an important role in the future of humanity to live more fair, equal, and free.