EVOLUTION FINANCE

NIpek Celik
4 min readJan 26, 2021

--

  • Evolution Finance, diğer kripto borç verme platformlarından 10 kat daha büyük bir pazarı hedefliyor. Bu durumda, DeFi kredileri çok yakında DALP’lerin toplam değerini aşacaktır.
  • Kripto borçlanma / borç verme, Blockchain.com tarafından Medium’da yayınlanan bir makaleye göre Binance , Bitfinex, Blockchain.com, BlockFi, Celsius Network, Genesis Capital, Nexo ve Bitcoin Suisse gibi Dijital Varlık Borç Verme Platformları (DALP’ler) tarafından yönetiliyor .
  • DeFi Pulse’a göre borç verme işleminde(landing) kilitlenen toplam değer 12.13 milyar dolardır. CryptoRank’e göre ise küresel kripto piyasası kapitalizasyonu 1.09T $ ‘ dır . Buna karşılık, mevcut DeFi çözümleri yalnızca 6,2 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip kripto varlıkları hedeflemektedir.
  • Evolution Finance’in deflasyonist farming’i, mevcut likidite sağlayıcıları için öncü bir problem çözücüdür.
  • DAO Maker , token tasarımı sırasında Evolution Finance’a danışmanlık yapmıştır ve Evolution Finance’e topluluk geliştirme, stake etme, ortaklıklar ve pazarlama konularında yardımcı olacaktır.

DeFi’nin bugüne kadar ki en önemli uygulaması olan DeFi borç verme protokolleri, yakında DALP’leri geçecek

DeFi alanındaki birçok proje, tamamlandığında geliştiricilere çalışmaları için onları ödüllendirecek bir ürün yaratma umuduna dayanan vaatleri yerine getirmeye çalışıyor. Çoğu durumda, bu plan işliyor çünkü zaten mevcut ve çalışan bir ürünü pazar talebiyle kopyalıyorlar. Ancak gerçek bir oyun değiştirici olacak olağanüstü ve vizyoner bir şey yaratmada başarısızlar.

Evolution Finance , devrim yaratan oyun değiştirici olmaya çalışıyor. Bu, yalnızca 52 milyar dolarlık likidite piyasasını, gelişmiş bir protokol ve küresel kripto topluluğunun her üyesinin erişebileceği adil token dağıtım modeli ile hedeflemek değil.(Adil Token Dağıtım modeli, danışman, takım ve vakıf gibi herhangi bir grubun büyük pay sahib olmadığı dağıtım modelidir. Tüm supply pazara sürülür ve fiyat dağtım herkes için aynı eşit şartlarda gerçekleşir)Evolution Finance ayrıca Celsius Network, Compound ve AAVE gibi diğer mevcut borç verme platformlarından 10 kat daha yüksek bir pazar yakalamaktadır. Hem merkezi hem de merkezi olmayan borç verme piyasaları, kripto borsalarının hemen arkasında, kripto endüstrisinin ikinci en büyük nişidir. Ethereum blok zincirindeki DeFi ürünleri kanıtlanmış bir pazar olsa da, birçok en iyi varlık hala borç verme piyasasında kilitli durumda. Evolution Finance, eGLD, AVAX, XEM, DOT, TRX ve hatta DOGE gibi en önemli varlıkları Evolution Finance’a taşımak için renVM kullanarak ERC20'nin çok ötesine geçer.

Çoğu borç verme protokolünün ana sorunlarından biri, enflasyonist token modelidir; bu, likidite sağlayıcılarının yeni basılan ve ilgili token’ın supply’sini artıran token’larla ödüllendirildiği anlamına gelir. Ve bu, Evolution Finance’in sadece DeFi için ezber bozan değil, aynı zamanda yeni, ekonomik olarak sürdürülebilir bir token modelinin müjdecisi olacağı çok önemli bir noktadır.

Evolution Finance’nin Token’ı EVN ve Metrikleri

Evolution Finance’in kendi EVN token’ı, adil bir model aracılığıyla dağıtılır ve tüm token’lar halka açıktır. En başından itibaren tüm EVN supply’si Uniswap likidite havuzlarına eklenecektir. Celsius Network veya Compound gibi protokoller, ilgili token’larının yalnızca % 50'sini halka sunar. EVN, kredi verme piyasasında ayrıcalıklar için kullanılan bir utility token’ı iken, EVNY, Evolution Finance’in LP belirtecidir.

EVN tokenleri için eklenen tüm likidite kalıcı olarak kilitlenir. EVN, deflasyonist bir belirteçtir, yani ağdaki her işlemde arz azalır. Kilitli likidite, EVN tokenlerinin ilk günden itibaren bir fiyat tabanına sahip olmasını sağlayacaktır.

Mevcut değerlemede, EVN 300.000 $ değerindedir ve bu, 700 milyon ile 1.8 milyar $ arasında değişen diğer protokollere kıyasla çok küçüktür. Söylemeye gerek yok, EVN’nin büyüme potansiyeli çok büyük ve kalkmak için pazar payının sadece önemsiz bir bölümünü ele geçirmesi gerekiyor.

Evolution Finance tarafından uygulanan Deflasyonist Farming bir problem çözücüdür

Diğer protokoller, sürekli olarak yeni tokenlar basmak suretiyle stake’leri ve likidite sağlayıcılarını ödüllendirir. Bu, doğal olarak, artan toplam arz ile ilişkili olan, zamanla artacak bir fiyat düşüşü yaratacaktır. Evolution Finance’in temel özelliği, aynı zamanda enflasyondan kaçınırken ödüller de vermesidir.

Aslında sadece ondan kaçınmak değil; deflasyonist yaklaşımla tam tersi bir model sunar. Bu, pazarın henüz görmediği büyük bir potansiyeli işaret eder. Çekici olan, sadece likidite için ödüller aramak değil, aynı zamanda yatırım getirisini güvence altına almak için bunları piyasaya sürmek yerine bu ödülleri elinde tutmak da çekici.

Açılışta, akıllı sözleşme yürürlüğe girer girmez herkes token’ı satın alabilecek. Bu, tüm piyasa katılımcılarının aynı başlangıç ​​pozisyonuna sahip olacağı ve en başından itibaren sabit bir miktarın güvence altına alınmasının hiç kimse tarafından tercih edilmeyeceği anlamına gelir. En başından itibaren pozisyonunuzu netleştirmek için resmi sosyal medya hesaplarındaki duyurulara dikkat etmeniz önerilir.

Üst düzey bir ağ Evolution Finance’ı destekliyor

Evolution Finance’in geliştirme ortakları kayda değerdir : DAO Maker , Ferrum Network , Blockchain Strategy, Arcadia Group , CipherBlade , HBK-GoChain ve daha pek çoğu Evolution Finance için ağlarını, deneyimlerini ve know-how’larını sağlıyor — bu onu sadece potansiyel bir Unicorn yapmaz, muhtemelen bir Decacorn yapacaktır. DAO Maker , Evolution Finance’nin LP Token’ı EVNY’yi DAO ödül havuzuna ekleyeceğini duyurdu.

Makale, Alex Schaefer’in BlockStern Sitesindeki makalesinden çevrilmiştir.

Bizi Twitter ve Telegram’da takip edin ve hiçbir makaleyi kaçırmayın:

Yazar: Alex Schaefer| DAO Maker

http://www.daomaker.com

--

--

NIpek Celik

I am a content writer. I believe that Blockchain technology will play an important role in the future of humanity to live more fair, equal, and free.