Bedavacılar Hortladı!

NIpek Celik
5 min readOct 31, 2022

--

Herkesin DAOween’ini kutlayarak başlamak istiyorum!

Halloween’e sayılı günler kala etrafımızda dolaşan zombileri farkettiniz mi? Sizi korkutmak değil amacım (Tamam biraz korkutabilirim belki 😊) Etrafımızı saran beleşçilerden bahsediyorum. Bedavacılar, bize bounty avcılarından miras kaldı. Ama geçmişleri neredeyse insanlık tarihi kadar eski. İnsanoğlunun yerleşik hayata geçtiği binlerce yıl öncesinden beri toplumu sömürüyorlar. Halloweende tekrar hortladılar! Önce bouty leri öldürdüler, şimdi DAOVERSE’imize saldırıyorlar. İzin verecek miyiz? Asla! Sosyal madenciler bedavacıların tekrar canlanmasına ve kendi evlatlarını yemesine izin vermeyecekler!

Beleşçilerle mücadele konusunu derinleştirmeden bounty hunter terimi ve bounty’lerin bedavacıların çoğalmasına nasıl sebep olduklarını açıklamalıyım. 2017’lerde kitle fonlamasının değerini fark eden Projeler bireysel yatırımcıya ulaşmak ve farkındalıklarını arttırmak için Blockchain teknolojisi meraklısı kitlelerin sosyal medyadaki gücünden yararlanmaya başladılar. Bu alışverişin mantığı basitti ve herkesin yararına görünüyordu. Kripto Piyasasını anlamaya çalışan meraklı ve çok aktif bir kitle vardı. Bu insanlar aynı zamanda sosyal medyayı özellikle Twitter ve facebook gibi sosyal medya ortamlarını çok kullanıyorlardı. Projeler bu kitleye tanıtım görevi verdiler ve karşılığında projenin tokenini ödül olarak dağıttılar. Beklenen fayda farkındalığı artan proje tokeninin değerinin yükselmesiydi. Win to win gerçekleşecekti.

Ancak gerçekte işler çok iyi gitmedi. Bunun birden fazla nedeni var!

1- Bounty hunterlar, aynı anda çok fazla sayıda proje için tanıtım yaptıkları için projenin içeriği hakkında bilgileri yoktu. Bu durumda her projeye “Good Project” veya “Great Project” yazıyorlardı. Bu yöntem bot davranışına benzeyen ve inandırıcılıktan uzak bir tanıtım faaliyeti yarattı.

2- Bounty hunterlar projeyi tanımadıkları için kazandıkları tokenları listelendiği gün satmaya yöneliyordı. Bu da proje tokeni için hak etmediği bir dump oluşturuyordu.

3- Ancak asıl sorun bounty kampanyalarının büyük bir freeloader dediğimiz beleşçi grubu oluşmasına fırsat vermesiydi. Bu fırsatçılar, multi hesap kullanımını keşfettiler. Botlar kurarak projelerin aslında gerçekleşmeyen tanıtım faaliyetlerine çok fazla token dağıtmalarına neden oldular. Bu hileler dumpların dramatik derecelere varmasına ve projelerin doğmadan yok olmalarına kadar vardı.

Bir free rider, en geniş anlamıyla, üretim maliyetine katkıda bulunmadan fayda sağlayan kişidir Beleşçiler. İlk şehir devletlerinden bu yana,( hatta yerleşik hayatın ilk topluluklarından beri) kurulan her topluluğun içinde güvenlik, sosyal yardımlaşma gibi avantajlardan yararlanan ancak kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeyenlerdi. İnsanın doğasında taşıdığı bu maliyetini ödemeden kollektif faydaya sahip olmak isteği pek çok siyaset bilimcinin, ekonomistin ve toplum bilimcinin inceleme konusudur. Bu konuda bugün okuduğum oldukça kapsamlı bir araştırmayı sizinle paylaşayım.

Sonuç: Bounty ve airdroplarla kitlenin gücünden yararlanılarak yapılması planlanan proje tanıtım kampanyaları başarısızlığa uğramış ya da projelerin kaynaklarına çok büyük zararlar vermiştir.

Peki çözüm nedir?

Farkındalık çalışmalarını profesyonel reklamcılara vermek mi? Belki agresif bir kampanya sürecinde kullanılabilir ancak reklamcıların profesyonel tanıtım kampanyaları projelere çok büyük maliyet yüküdür. Ve gerçek blockchain meraklıları kadar sahici olamazlar.

İşte bu açmazlar yaşanırken 2018’lerde DAOLabs’in kurucularının da içinde bulunduğu bir pazarlama şirketi blockchain alanına, social mining kavramıyla yeni bir yol göstermiştir. En basit tanımıyla sosyal madencilik, bir projenin sadık topluluğunu oluşturup projenin özellikleri ve gelişmeleri hakkında sosyal medyada tanıtım faaliyetlerine katılarak token kazmaktır.

Peki sosyal madencilik bu beleşçilere karşı nasıl önlem alabilir?

İnsan doğasının defolarından biri olan beleşçiliğin cazibesine kapılan bazı insanlar, DAOVERSE içinde de saklanıp grubun ürettiği değerden çalmaya çalışmazlar mı?

Sosyal madenciliğin DAOLabs platform yazılımı, bu şekilde hareket etme eğiliminde olan insanlara karşı pek çok önlem almıştır.

· Öncelikle her sosyal madenci eşsiz bir cüzdan adresi, Telegram Twitter, Email adresi ve eşsiz bir kullanıcı ismi ile kayıt olur.

· DAOLabs yazılımı tweetleri kopyaya karşı kontrol yeteneğine sahiptir. Ve tweetlerin like ve rt kontrollerini yapar. Böylece kopya tweetlerin takibi gerçekleştirilir.

· Bu standart yazılımın atlatılabilmesi olasılığına karşı sosyal madencilerin pek çok özel yetenek gerektiren gif tasarım, infografik oluşturma, resim ve sticker tasarlama, ya da makale yazma gibi bot hesaplara yaptırılamayacak hem zor, hem özgün taskları vardır. Bu özgün kopyalanamaz görevlerden en az biri yapılmazsa platform ödül listesine giremezsiniz. Böylece beleş fayda şansınız çok düşer.

· Sosyal Madencilik, doğru seçilmiş yöneticilerle yeni bir projenin seed yatırım süreçlerine katkıda bulunur. Burada topluluk liderlerinin manuel olarak kontrolleri önemli fayda yaratır. Hepimiz biliyoruz ki beleşçiler enerjilerini toplumsal faydaya katkıda bulunmak yerine, yazılımların açıklarını bulmaya harcarlar. Bu nedenle topluluk yöneticilerinin seçimine de dikkat edilmelidir. Buna bir cümle de kendi otokontrolümüzden ekleyelim. Her gün onlarca proje tweeti görüyoruz, tweetleri okurken gerçekten değerli olanlarını like ve retweet ile çoğaltırken, kopya veya yanlış bilgi verenleri de uyaralım. Unutmayın sizin doğru ve olumlu tweetinizin değeri, kötü bir tweetle etkisinden kaybeder. Bu kayıp emek verdiğiniz projenin zarar görmesi demektir. (Yani siz de zarar edersiniz)

· Sosyal Madenciliğin bonty kampanyalarına karşı en önemli üstünlüklerinden birisi de projeye sadakatle bağlı topluluk geliştirmesidir. Sadakatı 2 önemli özelliği ile sağlar.

Birincisi sosyal madencilik tanıtım faaliyetine katılan her miner, botlarla sürekli kontrol edilen cüzdanında sembolik de olsa bir miktar proje tokeni bulundurmak zorundadır. Ve insanlar, yatırımcısı olduğu projenin en içten tanıtımcısıdır.

İkincisi bilgi gerektiren info ve makale görevleri için projeyi dikkatle inceleyen minerlar, proje takımıyla da yakınlaşırlar. Aynı amaç için emek vermek zaman içinde yüksek sadakat duygusu yaratır. Böylece projeler daha ilk günlerinden kendilerine bağlı güçlü bir topluluğun enerjisi ile büyürken en sadık holderlarına da sahip olur.

Size kişisel bir örnek: 2018–19 yıllarından beri bir miner olarak pek çok projenin topluluğunun kurulmasında ve büyütülmesinde çalıştım. Bu projelerin tokenlarının bir kısmı hala benim portföyümde bulunur. Onlar benim bebeklerim. Hepsini ben büyüttüm…

Özetle…

Sosyal madencilikle birlikte tarihe gömdüğümüz bounty hunterların kanını emen vampirler şimdi de sosyal madencilere saldırmaktalar. Halloween festte hortlamaya çalışan beleşçi zombilere izin vermeyelim! DAOVERSE için savaşmaya hazır mıyız? Şu asalakların hakkından gelelim. Sosyal madenciler arasına karışmaya çalışan bedavacıları kovalım!

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

DAOLabs Topluluk Üyesi: ipek

--

--

NIpek Celik

I am a content writer. I believe that Blockchain technology will play an important role in the future of humanity to live more fair, equal, and free.